2013 m. rugpjūčio 17 d., šeštadienis

Filmas: "Moteris iš penktojo rajono" / "The Woman in the Fifth"




Sveiki, 

Lenkų režisierius Pawel Pawlikowski 2011 metais pristatė dar vieną savo juostą pavadinimu „Moteris iš penktojo rajono“ (The Woman in the Fifth). Na, su šiuo režisieriumi jau buvau susidūręs, kadangi regėjau jo dramą „Mano meilės vasara“ (2004), kuri paliko gan gerą įspūdį. Šįkart režisierius juostą filmuoja Paryžiuje, bet toli gražu to Paryžiaus grožiu nesididžiuojama, neleipstama dėl meilės miesto magijos ir, tiesą sakant, Paryžius šiame filme apkartęs, niūrus, nesvetingas.

Apskritai tai filmas ne apie miesto galią, o apie rašytoją, kuris balansuoja ties beprotybes riba, įsipainioja į keblias situacijas, kurias yra linkęs priimti kaip adaptuotą realybės versiją. Pirmoji filmo valanda pakankamai kebli, nes ji dvelkia monotonija, kuri nėra pakankamai nuobodi, tačiau kai kam gali pasirodyti toks kaip „šnekėjimas apie nieką“, vaizdai ir vienišo tėvo istorija nei graudina, nei pernelyg intriguoja, todėl neišnyksta toks įspūdis, kad tai nelabai vykęs scenarijus, todėl filmas toks pilkas ir neįsimenantis, kad gali pasirodyti apskritai nevertas dėmesio. Gerai, kad filmas tetrunka vos pusantros valandos, nes savo cementu gali pritrėkšti miegui. Tik likus pusvalandžiui iki finišo, ėmė rutuliotis mistiniai ir nenuspėjami dalykai, bet ir jie jau nebepritempia šio filmo iki „geros juostos“ vardo, nors staigmenų šiokių tokių siužete esama.

Filme pasirodo populiarusis „Gatakos“ žvaigždė Ethan Hawke, kuris blaškosi po miestą, ieško rašytojui būdingo įkvėpimo bei trokšta susigrąžinti dukrelės palankumą ir netgi globą, tačiau niekas šiame filme neišspręsta, pasigedau kažko daugiau nei žaidimu su psichika ir realiai keblia rašytojo situacija. Filme pasirodo ir mistinę moterį, o gal savotišką sąžinės balsą įkūnijanti Kristin Scott Thomas, kurios būvimas daugeliui juostų įneša kažkokio gelbėjimosi rato, šis filmas taip pat ne išimtis, bet dėl abejotino scenarijaus ir dėl pateikimo, man filmas pasirodė toks neišrištas, o suveltas ir neišspręstas.

Mano įvertinimas: 5.5/10
Kritikų vidurkis: 57/100
IMDb: 5.3


Jūsų Maistinga Siela

Filmas: "Bizantija" / "Byzantium"




Sveiki, 

Tikriausiai daugelis iš jūsų laukė ir tebelaukia filmo „Bizantija“ (Byzantium) (2013), kuris sulaukė tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje nemažo susidomėjimo, kadangi šią juostą režisavo „Interviu su vampyru“ (1994) režisierius Neil Jordan. Taigi, ir vėl apie vampyrus! Regis, ši tema ir resursai niekada neišsisems! Visgi daugelis į „Bizantiją“ žiūri pretenzingai ir nemano, jog tai geras filmas, bet nebūčiau linkęs taip greit nuteisti, juolab, kad savu laiku kritikai taip pat liaupsėmis nežarstė „Interviu su vampyru“, o šiandien šis filmas pavirtęs tikra klasika.

„Bizantija“ buvo viena laukiamiausių juostų šiemet ir šiek tiek baugino tokie prastoki arba vidutiniai atsiliepimai. Ši kino juosta, mano galva, tai šiek tiek blaivesnis žvilgsnis į vampyrus, vampyrizmą ir apskritai į viską, kas su iltimis, nuslopinant ir prigesinant romantiškumo ir nusaldintus „Saulėlydžio“ sagos padarinius bei serialų nuskalautus muilo burbulus. Visgi „Bizantijos“ scenarijus nepamiršta, kad amžinybė yra sunki, o gyventi nuolat, besikraustant iš vienos vietos į kitą, slegia net nemirtingas būtybes. Nemirtingumas čia vis dar suvokiamas kaip prakeiksmas, atskirtis nuo žmonių, subtiliai balansuoja tarp kitoniškumo ir žmogiškumo. Tokios dvi herojės motina Klara ir dukra Eleonora keliauja iš miesto į miestą, siurbdamos gyvųjų kraują, dažniausiai kaip kokios sanitarės, gerdamos senųjų ir merdėjančių kraują. Per 200 metų klajonių tarp motinos ir dukters užmezga sudėtingus ir glaudžius santykius, tačiau jos nuolat turi bėgti ir slėptis. Čia ne tie vampyrai, kurie demonstruoja iltis, visa ko simbolis ir ženklas yra staiga užaugantis ir susitraukiantis nykščio nagas, kuris prakerta gyslą. Čia vampyrai nėra nemirtingi, neturi kažkokių specialiųjų galių užvaldyti žvilgsniu, judėti labai greitai ar kažkaip kitaip, nebijo česnakų ar kryžių, saulės spindulių, tik negali užeiti į vidų, jei jie nepakviesti. Tai lengvesnis vampyro portretas, tik ar jis įdomesnis? Praktiškai jos nieko nesiskiria nuo paprastų žmonių.

Pats filmo užpildymas buvo įdomus, niūrios spalvos, vėsus šiaurietiškas klimatas, „Bizantijos“ viešbutis, paslaptinga sala, kurioje paaukojama siela už gyvenimą ir tikrai, rodos, negalima klysti, viskas puikiai ir sodriai sudėliota, tačiau pati jausena visgi ne tokia gera kaip legendinio filmo „Interviu su vampyru“, kuri buvo kur kas efektyvesnė, labiau dvasingesnė, labiau atsižvelgta į laikotarpį. Būtent senesniam filmui dvasingą atmosferą padėjo sukurti 17 amžiaus atmosfera, o „Bizantija“ daugiau kalba apie šiuos laikus, todėl to tiršto žvakių mirksėjimo, paslaptingumo tamsoje, tamsiosios vampyrų pusės pritrūko, pernelyg mažai dėmesio buvo skirta motinos ir dukters suvampyrėjimo genezei, nes būtent toji šeimynėlės praeitis labiausiai ir jaudino.
Pagrindinius vaidmenis šiame filme sukuria merginų duetas Saoirse Ronan, kuri paskutiniu metu karaliauja kino salėse ir Lietuvos neaplenkia nė vienas jos filmas bei Gemma Arterton, kurią dar galime prisiminti iš „Jonuko ir Grytutės: Raganų medžiotojų“ pasisekusio filmo. Na, daugelis giria Gemmą dėl jos seksualumo. Taip, jos vaidmuo buvo dėkingas, jis kur kas laisvesnis, juk ji prieš 200 metų buvo viešnamio prostitutė, todėl lėbauti ir į viską žiūrėti paprasčiau yra linkusi, nors nemanau, kad S. Ronan personažas prastesnis, jis netgi sudėtingesnis ir ne dėl to, kad ji pasakoja visą istoriją, bet dėl savo stagnacijos, laiko bėgimo nuovargio ir simpatijų sutiktam mirtingajam. Ji nesidžiaugia, atrodo, iš vidaus amžinai sudužusi ir net per 200 metų nesusitaikiusi su savo nauja prigimtimi, o tai perteikti nėra jau taip ir lengva. Manau, kad abi aktorės čia susitvarkė ypač efektyviai! 

„Bizantija“, nors ir sumenkintas filmas, man jis labai patiko. Žiūrėjau vidurnaktį ir mane apėmė keistas amžinybės ilgesio jausmas, toks, kokį dažniau sukelia gera perskaityta knyga ar pamatytas filmas. Gal filmo norėjosi stipresnio, kad jis visiškai užvaldytų mintis, bet išėjo vis tiek neblogas kūrinys, gal vietomis buvo tuštokas, bet daugelis scenų, ypatingai kalbant apie 18 amžių, man pasirodė dvasingos, įdomios ir paslaptingos. Rekomenduoju fantastinių filmų mėgėjams. 

Mano įvertinimas: 9/10
Kritikų vidurkis: 66/100
IMDb: 6.5


Jūsų Maištinga Siela

2013 m. rugpjūčio 15 d., ketvirtadienis

Filmas: "Didysis Getsbis" / "The Great Gatsby"




Sveiki, kino mylėtojai,

Tikriausiai daugelis iš jūsų pašėlusiai laukėte filmo „Didysis Getsbis“ (The Great Gatsby) (2013), kuris netikėtai tapo tarptautinio Kanų kino festivalio atidarymo filmu. Taip pat manau, kad jau daugelis suskubo jį pamatyti, nes jis neaplenkė ir Lietuvos kino teatrų. Legendinį Skoto Fidžeraldo romaną, kurį turime ir lietuviškai, ėmėsi ekranizuoti australų kilmės režisierius Baz Luhrmann, kuris žinomas tokių didelių filmų kaip „Mulen Ružas“ (2001) ar „Australija“ (2008) kūrėjas. 

Iš šio „Didžiojo Getsbio“ buvo tikimąsi ypatingai daug, tačiau tiek kritikai, tiek dalis kinomanų visgi nusiminė, jog juosta ne itin pavyko. Ką reiškia ne itin? Atsiliepimuose galėjai išgirsti nusivylimo gaideles, kurios reiškė, kad filmas tapo tuščios prabangos kūriniu. Bet man šis filmas patiko! Ir patiko galbūt labiau nei „Mulen Ružas“, kuris pagarsėjo savo išskirtiniu teatriniu vizijos užpildymu, panašios vizualumo gairės yra ir „Didžiajame Getsbe“. Tiesą sakant, galiu sutikti su kritikais, jog istorija „praplaukia pro šoną“, ji nepasirodė stipri ir paveiki, aktoriai taip pat nebuvo efektingi, veikiau panašūs į vaikščiojančias gražias karpytas lėles, kurios persirengia gražiais rūbais. Sintetika ir nenatūralumas užgožia vieną garsiausių XX amžiaus literatūrinių kūrinių. Kai kurios scenos išties pasirinktos pompastiškos, skambant repo muzikai šokama XX amžiaus pirmosios pusės šokius arba karnavalo spalvos ir grožis pranoksta net šių dienų prabangiausius Pabaltyje esančius klubus. Suprantama, kad norėta sukelti svaiginančios prabangos įspūdį, bet didelė dalis viso šito tiesiog eklektiškai prasilenkia su pasakojamuoju laikmečiu. 

Ir iš kitos pusės žvelgiant, perdėtas vizualumas buvo stulbinamo grožio, jaučiausi lyg operatorius būtų prisirišęs mane prie savo kameros ir kartu plukdęs po neįtikėtinai pasakiškai beveik onirines „Didžiojo Getsbio“ erdves, retkarčiais primenančias „Nuodėmių miestą“. Manau, kad filmo vizualumas visgi yra pliusas, o jei jo nebūtų, filmas būtų nykus, jo interpretacijos menkos. Nežinau, gal režisierius leidosi pernelyg daug improvizuoti ir ši interpretacija truputį išsigimė į tuštumos pusę, bet nepasakyčiau, kad filmas visiškas pravalas. Prisimenu Sofijos Kopolos „Mariją Antuanetę“, kur šiuolaikinės roko baladės skambėjo „ant 17-18 amžiaus“ vaizdų, tačiau niekas nesipiktino tokiu kontrastu. Palyginus su „Mielo draugo“ ekranizacija, kuri taip pat sulaukė daug kritikos, manau, kad „Didysis Getsbis“ yra kur kas labiau vykusi juosta, nors ir turinti savo minusų.

Mano įvertinimas: 7.5/10
Kritikų vidurkis: 55/100
IMDb: 7.3


Jūsų Maištinga Siela

Filmas: "Pieta" / "Pieta"




Sveiki, 

Pietų Korėjos bene garsiausias ir mylimiausias režisierius Lietuvoje Kim Ki – Duk‘as 2012 metais pristato ir parodo savo 18 – tąjį filmą pavadinimu „Pieta“ (Pieta), kuris ir vėl sulaukia ypatingo dėmesio ir pripažinimo! Venecijos kino festivalyje ši juosta išplėšia „Auksinio liūto“ apdovanojimą, o ir mūsų pačių neaplenkia, nes pasirodo „Kino festivalyje“, kur beveik kasmet pristatoma vis nauja šio režisieriaus juosta. 

„Pieta“ – tai sudėtingas ir kaloringas kinas, puikiai suprantamas Vakarų kultūrai, jo mintys aiškios ir savaime suprantamos. „Pieta“ gerokai nutolusi nuo Kim Ki – Duk‘o ankstesnių juostų, bent jau tų, kurias man teko matyti, tiek savo raiška, tiek niūriomis ir tamsiomis spalvomis, kurias, kaip prasitarė pats režisierius, įkvėpė kapitalistinio pasaulio susidorojimas su žmogumi, kitaip sakant, pinigų valdymo problemos ir tai, ką jie padaro iš žmogaus...

„Pieta“ išties pulsuoja savo plieniniu žiaurumu. Pusę filmo galvojau, kad tai filmas vien tik apie atleidimą ir kaltę, nes toks beatodairiškas motinos noras atpirkti kadaise padarytą kaltę buvo neabejotinas žingsnis ties beprotybę. Monstrą įkūnijęs sūnus, kuris „išmušinėja“ savo skurdžioje apylinkėje skolas, nežino, nei kas yra motiniška šiluma, nei šilta ir jauki vaikystė. Atgailaujančios motinos kančios ir pažeminimai yra neabejotinos aliuzijos į Mikelandželo skulptūrą, kuri pavadinta „Pieta“, kai motina savo mirusio sūnaus nuogą kūną laiko ant rankų, tik šįkart tai sūnaus žmogiškumo mirtis motinos akyse. Ar įmanoma atpirkti kaltę ir vėl sūnų atversti į normalų žmogų, žinant, kad jis sunkiai nusikalsta žiauriai elgdamasis su aplinkiniais? Daug pamąstymų apie kaltę, nemeilės padarinius, pinigų galią „užlopyti“ žmogiškąsias problemas ir motinos besąlyginę meilę, kuri staiga sustingsta kraujyje, kai tik pajaučia, jog ji prisikasė iki sūnaus. Antroje filmo pusėje viskas apsiverčia ir motina imasi kankinti savo sūnų už tai, ką jis ilgus metus daro kitiems žmonės... tie kankinimo ir atgailos keliai filme labai pilki ir niūrūs, atmiežti skurstančios visuomenės spalvomis ir kapitalizmo nužeminto žmogaus jausenomis. Sūnus nesuvokdamas kas yra motina, netgi ryžtasi tokiai beprotybei kaip seksualinė sueitis, tačiau motina pasiryžusi iškęsti viską, kad tik pasiektų savo.

Neįtikėtinai šiurkštus šįkart Kim Ki – Duk‘as šokiruoja brutaliais šeimyniniais vaizdais, nesuvokiamais ir hiperbolizuotais atgailos bei apsivalymo keliais, todėl pratus prie įvairių šio režisieriaus spalvų, ši juosta gali pasirodyti blanki, tausojant operatoriaus darbus, vizualumą, bet visa tai turėjo būti tam, kad sukurtų monolitinę ir pilką „už prabangių dangoraižių“ egzistuojančią visuomenės užribį, kur teisingumo tiek, kiek teisingų žmonių. Man asmeniškai tai stiprus darbas, kuris paliko puikų įspūdį, kadangi esu žiaurių ir kontrastiškų filmų mėgėjas, kur balansuojama ant beprotybės sūpynių ir, rodos, to niekada negalėtų įvykti gyvenime.

Mano įvertinimas: 9/10
Kritikų vidurkis: 72/100
IMDb: 7.2


Jūsų Maištinga Siela

Filmas: "Mudas" / "Mud"




Jūsų Maištinga Siela

Amerikiečiai turi vieną puikų Nepriklausomo kino režisierių, kuris ir vėl Kanų kino festivalyje pelnė bangą ovacijų. Tai Jeff Nichols, kuris pristatė dar vieną naują kūrinį pavadinimu „Mudas“ (Mud) (2012). Prieš tai matyta jo misterinė juosta „Slėptuvė“ pasirodė pernelyg apokaliptiška, nors sukurta talentingai ir su baimingos jausenos apraiškomis, manau, kad „Mudas“ yra labiau vykęs darbas. Bent jau man.

„Mudas“ – tai neabejotinai viena iš tų sunkiųjų amerikietiškų dramų, nufilmuota pelkėse ir šiek tiek priminė „Laiškanešį“ (The Paperboy), tačiau čia kur kas viskas realiau ir gyviau, natūraliau teka veiksmas. Ypatingai gražiose vietose, nors ir labai pavojingose, nufilmuota drama apie besislapstantį nusikaltėlį, kuris visiems laikams pakeičia bręstančių paauglių gyvenimus, netiesiogiai atveria akis pirmosios meilės pažinimui, teisingumui. Tai filmas, kuris sunaikina vaikystę, nutraukia naivumo pančius ir visiems laikams pakeičia gyvenimą. Stiprus siužetas, puikūs aktoriai, nors dėl vaikų šiek tiek galima kai kada abejoti, tačiau ir jiedu padarė pagirtiną darbą. Filme pasirodo daug kam pažįstamas aktorius Matthew MoConaughey, kuris sukuria įtikinamą badaujantį, išsigandusį ir galvą pametusį neatsakingą bėglį, antraeiliame vaidmenyje pasirodo nevienadienį personažą atlikusi Reese Witherspoon, na, ir mažieji berniukai-vyrukai, gerieji chuliganai.

Beveik visos jautrios juostos, kurios pereina per besikeičiančios vaikystės nelengvą formulę – besiskiriančių tėvų sindromą, draugų praradimą, muštynes, meilės paieškas. Kartais atrodo, kad berniukų gyvenimas toks pilkas ir cementinis, pernelyg užslopintas griežto tėvo intonacijos, vasaros darbų, nepamenu, kad aš būčiau patyręs tokią vaikystę. Bet gyvenimas yra gyvenimas ir jame visokiausių vaikysčių ir tėvų būna. Ši gan niūroka juosta neturi apokalipsinio prado, nežengia į žmogaus psichikos gelmes ir jų padarinius, o tik gan iš tolo pasakoja ypatingą vasaros nuotykį, kuri atmiežta mirčių, šiurkštumo ir vaikiško naivumo, kurio turi ne tik vaikai, bet ir suaugę personažai. Tai be jokios abejonės vykęs filmas, nors iš pradžių skeptiškai žiūrėjau, tačiau po valandos skepsis išgaravo ir netgi priminė rusų režisieriaus Andrejaus Zvyagintsevo filmą-šedevrą „Sugrįžimas“ (2003). Rekomenduoju gero kino gerbėjams!

Mano įvertinimas: 9/10
Kritikų vidurkis: 76/100
IMDb: 7.4



Jūsų Maištinga Siela