2019 m. spalio 30 d., trečiadienis
2019 m. spalio 28 d., pirmadienis
Filmas: "Šiurpios istorijos pasakojimui tamsoje" / "Scary Stories to Tell in the Dark"
Sveiki,
kino žiūrovai,
Dar
vienas bandymas susigrąžinti vaikystėje patirtą Helovino meto kino skonį, kada
anuomet, kaip ir daugelis lietuvių, tiesiog sugulę ant lovų ir sofų, fotelių ir
grindų su paminkštinimais, eilinį kartą žiūrėdavo kokį nors „Fokus pokus“ (1993)
ir manėsi, kad geresnio helovininio filmo nebūsią. Kažin ar po tiek metų
įstengčiau pažiūrėti „Fokus pokus“ iki galo? Nežiūriu į nugludintus filmus,
todėl renkuosi tai, kas nematyta ir nauja ir tai šįkart neseniai per Lietuvos
kino teatrus praūžęs siaubo filmas „Šiurpios istorijos pasakojimui tamsoje“
(angl. Scary Stories to Tell in the Dark) (2019).
Tikriausiai
nesuklysiu sakydamas, kad filmas sukaltas remiantis būtent ta sena „Fokus pokus“
ir kitų klasikinių filmų kaip antai „Kukurūzų vaikai“ nostalgija. Filmo vyksmas
kaip „Keisti dalykai“ seriale arba siaubo dalyse „Tas“ – vaikai, kurie kapstosi
po siaubų pasaulį, bando save išgelbėti, tačiau suaugusieji jais netiki... Jau
vien dėl to, kad pagrindiniai veikėjai yra vaikai, galima tikėtis, kad filmas
nebus toks baisus, kokio būtų galima tikėtis. Taip iš esmės ir yra. Jis skirtas
pramoginei rinkai: truputį dinamikos, truputį paauglių patyčių, truputis siaubų
ir truputis nuotykių, santykių, pirmųjų meilių... Žodžiu, viskas po truputį,
bijant prarasti bent dalį masinės auditorijos, kuri neis į šį filmą, nes nėra
vieno ar kito pasakojimo elemento, todėl bandoma „sumesti“ viską.
Tiesą
sakant, filmo pradžia gana nemažai žadanti. Jaučiasi ir kokybė, ir istorijos
tempas, ir dinamika, tačiau greitai įtampa išblėsta ir po vaikino virtimu
kaliause darosi jau nuobodoka, nes žinai daugiau ar mažiau, kas vyks toliau. O toliau
mirčių vis daugės, suaugusieji išprotės ieškodami žudiko, kol galiausiai
vaiduokliai atleis už viską ir praeities skausmas bus numalšintas... Iš tikrųjų
primena siaubo „Tas“ serijas, tik gal šis filmas prastesnis, nes siauresnis siužetas,
kai kurie siaubo elementai, kaip antai lakstymas po raudonus ligoninės
koridorius bandant pabėgti nuo pabaisos jau tikrai matyti, bet kantriesiems
žiūrovams, manau, tai nė kiek neklius.
Vertinant
visumą, galima teigti, kad tai tikrai netaps siaubo kino klasika, tačiau filmas
nebus nurašytas ir į siaubo filmų sąvartyną, kaip neseniai mano matytas pigus „Ilajus“
(2018), šitas turi bent už ko užkabinti masinį žiūrovą. Tiesa, patiks ir Lanos
Del Rey gerbėjams, nes pagrindinė reklaminė daina, skambanti filmo pabaigoje „The
Season of The Witch“ yra būtent dar vienas atlikėjos perliukas.
Mano
įvertinimas: 5.5/10
Kritikų
vidurkis: 61/100
IMDb:6.3
Jūsų
Maištinga Siela
žymės:
2019,
5.5/10,
André Øvredal,
Austin Abrams,
Austin Zajur,
Dean Norris,
filmas,
Gabriel Rush,
Kathleen Pollard,
Lana del Rey,
Lorraine Toussaint,
Michael Garza,
mistinis,
siaubo,
Zoe Margaret Colletti
2019 m. spalio 27 d., sekmadienis
Filmas: "Išgyventi vasarą" / "Summer Survivors"
Sveiki,
Per
paskutiniuosius penkerius metus tikriausiai mačiau vos kelis lietuviškus
filmus, kurie visuotinai buvo labai išgirti, tačiau mane gerokai nuvylė. Nešneku
apie tuos filmus, kurie prifarširuoti anekdotinių situacijų, kalbu apie meninę
vertę turinčius, tad ir visų pamėgtas „Šventasis“ tuokart manęs nė kiek
nejaudino. Šįkart grįžau prie lietuviško kino su nauja viltimi ir pažiūrėjau
Marijos Kavtarazės filmą „Išgyventi vasarą“ (2018), kuris apskritai
įvardijamas kaip vienas geriausių lietuviško naujojo kino pavyzdžių.
Istorija
jau nebe nauja – teko panašių kelioninių tipažo filmų apie vėžiu sergančius,
šiaip bepročius, sutrikusius ar invalido vežimėlyje sėdinčius žmones, kurie leidžiasi
su nepažįstamais į kelionę ir akimirkai patiria kitą realybės jausmą, galgi net
vienintelį gyvenime pasispardymą. Galima sakyti, kad „Išgyventi vasarą“ turi
visus tuos šabloninio siužetinius akcentus. Keliaujanti ketveriukė tai
juokiasi, tai dainuoja, tai bando vienas nuo kito pabėgti į savo įsivaizduojamą
problemų pasaulį ir akylesnis kino žiūrovas jaučia režisierės akcentus, kad jie
visgi yra tokie pat, kokie dažnai pasitaiko laikantis intrigos, vyksmo,
kulminacijos ir atomazgos elementus. Netgi tas sustojimas šalikėlėje, kai
veikėjus „nuplauna“ lietus, kai atrodo, jog visiems jau stogas nuvažiavo, irgi
yra tos kino ritmikos pamatuotas strateginis kadras, kuris pernelyg vietoje ir
pernelyg tvarkingas, atitinkantis visus šabloninio kino niuansus, bet...
Bet
filmas vis tiek labai geras! Kodėl? Visų pirma dėl pačios atmosferos. Galgi
filmo siužetas nėra pats geriausias ir tvirčiausias, tačiau jo realizacija
išties pavykusi: justi melancholija, gyvenimo gėrio ilgesys, reti pokštai ir vaikiškos
depresuojančiųjų išdaigos... Bet labiausiai mane veikė tas kilometražas
Vilnius-Klaipėda-Palanga, kada keliauji autostrada, žinai visas stoteles,
radijo stotis, tualetus, visus užsnūdimus ir apsikeitimus vietoje – tas mikro
gyvenimas autostradoje toks intymus, visi tie lūžinėjantys pokalbiai apie
prasmę ir priešingai – banalybes. Štai tokio kino, kuris iš esmės kasdieniškai
galėtų pakalbėti apie žmogaus vidinius neramumus, apie tai, kad pasaulis platus
ir gyvenimas atviras, tačiau nėra prasmės, jeigu žmoguje esti atskirtis,
problemų akivaras...
Puikus
aktorių darbas. Išties trijulė aktorių (Paulius Markevičius, Gelminė Glemžaitė
ir Indrė Patkauskaitė) buvo verti šių kadrų! Ypatingai negalėjau atplėšti nuo
vitališko P. Markevičiaus vaidmens, kurio hiperkatyvios nuotaikos greitai
mainosi su prislėgtomis ir todėl išgaunamas nuostabus sutrikusio vaikino būdas,
kuris ir fiziškai, ir dvasiškai Pauliui labai tiko. Iš esmės tai nuo „Ekskursantės“
laikų tikriausiai vienintelis geras lietuviškas filmas, kuris leido galvoti
pirmąkart ne apie lietuviško vaidybinio filmo trūkumus, o pasijausti vienu iš
tų netobulų veikėjų, kurių pilna Lietuva ir pilnas pasaulis.
Mano
įvertinimas: 8.5/10
IMDb:8.2
Nuoroda į "Kino pavasarį" ČIA.
Jūsų
Maištinga Siela
žymės:
2018,
8.5/10,
Drama,
filmas,
Gelminė Glemžaitė,
Indrė Patkauskaitė,
Karolis Kaupinis,
Kino pavasaris,
Larisa Kalpokaitė,
lietuvių kinas,
Marija Kavtaradzė,
Paulius Markevičius
Filmas: "Berniukas, pakinkęs vėją" / "The Boy Who Harnessed the Wind"
Sveiki,
skaitytojai,
Yra
tokių filmų, kuriuos man rekomenduoja besąlygiškai užkietėję kino meno
gerbėjai, tad, kartais atsispirdamas į jų rekomendacijas, renkuosi be eilės
pažiūrėti tai, kas, anot jų, yra būtina pamatyti. Tokių rekomendacijų genamas
pasirinkau filmą „Berniukas, pakinkęs vėją“ (angl. The Boy Who
Harnessed the Wind) (2019), kuriame pasakojama apie realiai Afrikoje,
Malavyje, gyvenusį berniuką, kuris skurdo ir politiniais neramumų laikas
išgelbėjo kaimą nuo bado, sukūręs bioelektra varomą vandens pompą.
Iš
tikrųjų supratau, kad tokio tipažo filmai, kuriame veikėjas įveikia
suaugusiuosius ir tampa didvyriu (realiais faktais ar ne) manęs jau
nebejaudina. Paskutiniu metu pastebiu, kad toks herojinis kinas, kad ir kokios
siaubingos būtų vaizduojamos aplinkybės, kad ir kaip būtų fiksuotai perteikti
biografiniai filmo elementai, man atrodo nebeteisingas kinas, nes jis dirbtinai
išdidina žmogaus humanistinių galių triumfavimą. Taip, kai man buvo koks
penkiolika metų, tokiu filmu besąlygiškai žavėčiausi, nes jis man atrodytų
teisingas, įkvepiantis – nesupraskite manęs neteisingai, jis toks ir yra
daugeliui iš jūsų! „Berniukas, pakinkęs vėją“ – paauglius ir jauną žmogų
įkvepiantis filmas, kuris tiks visai šeimai kaip ugdomojo turinio kūrinys,
norint įkvėpti, pagerinti gyvenimo kokybę, iš dalies permąstyti ir savo nenorą
mokytis, kai tas berniukas tiesiog alpėjo, kaip norėjo mokslo...
Šiandien
manęs asmeniškai toks ugdomojo pobūdžio filmas nebejaudina, nejaudina ir to
berniuko žingeidumas. Jeigu ir buvo išties už širdies griebiančių momentų, tai
tik bado ir panikos ištiktas kaimas, išnešami vagių paskutiniai maisto likučiai
iš sandėlių ir beviltiškas motinos skausmas. Visa kita truputį disnėjiška,
štrichai nukreipti į didvyriškumą. Taip, jis pagrįstas ir tokiems žmonėms reiktų
statyti paminklus, nes jie kreipia jaunojo žiūrovo sąmonę į tikras vertybes,
tačiau tai nėra toks kinas, ko aš paskutiniu metu dažniausiai tikiuosi –
sumaišties, aštrios provokacijos, gerų ir blogų žmonių neskirstymo... Visgi net
neabejoju, kad filmas daugeliui tikrai patiks ir jis bus liaupsinamas, todėl
žinau tokią auditoriją, kuriai galėčiau šį filmą rekomenduoti.
Mano
įvertinimas: 6.5/10
Kritikų
vidurkis: 68/100
IMDb:7.6
Jūsų
Maištinga Siela
žymės:
2019,
6.5/10,
Afrika,
biografinis,
Chiwetel Ejiofor,
Drama,
Felix Lemburo,
filmas,
Maxwell Simba,
Netflix,
Noma Dumezweni,
šeimai
Filmas: "Ilajus" / "Eli"
Sveiki,
Kasmet
artėjant Helovinui pasiduodu tai visuotinei madai, kad reikia pažiūrėti bent
kelis siaubo filmus – dėl nuotaikos, dėl šventės, dėl, žinoma, pramogos. Ir pirmasis
iš šios serijos filmas papuolė būtent Netflix platinamas gaminys „Ilajus“
(angl. Eli) (2018), kuriame pasakojama keisto berniuko alerginė reakcija
dėl aplinkos oro, todėl tėvai jį atveža į reabilitacijos kliniką, kuriame
filtruojamas vanduo, oras laikosi sandariai uždarytas. Berniuką apninka
naktiniai klinikos košmarai, o ir prižiūrėtojos bei gydytojos labiau primena
kvaištelėjusias sadistines seseles nei krikštamotes fėjas, kurios kišenėje nešiojasi
burtų lazdelę arba bent saldainį vaikui apraminti...
Prisipažinsiu,
kad pusantros valandos filmas tapo tam tikra miego mankšta, nes buvau prisnūdęs
keletą kartų ir kaskart prabudęs suprasdavau, kad nieko esmingo nepraradau,
istorija daugiau ar mažiau nuspėjama. Žinoma, dėl finalinės reikšmės, visų tų
vaiduoklių ir šėtoniškojo pasaulio mististinių vaizdinių atrodo viskas įtikinama,
kiek leidžia siaubo filmo žanro rėmai, bet visas tas „ėjimas“ prie berniuko
tapatybės atskleidimo ir demoniškojo pasaulio atrodo toks užvilkintas,
neoriginalus ir sterilus kaip tos vaizduojamosios ligoninės sienos. Visų prima
neįtikina tėvų elgesys, nors jį bando pagrįsti perdėtu išgąsčiu, kad reikia žūtbūt
gelbėti vaikui gyvybę, nors čia pat vienas iš tėvų pasiryžęs vaiką nudaigoti –
atseit labai jau netikėtas siužetinis vingis, tačiau labai jau abejotinas...
Neįtikino ir motinos aklumas ir tas kanoninis, šabloniškas perteikimas, kad
viskas čia siaubingai paslaptinga, visi turi kėslų ir pabaiga būtinai išaiškės,
o berniukas stebuklingai pasveiks, nes viskas tėra tik vienas didžiulis
sąmokslas...
Velnias,
ta filmo artikuliacija tokia nuvalkiota, neįdomi ir visur matyta, kad tiesiog
supranti, jog žiūri absoliučiai abejotinos vertės siaubo filmą, bet vis tiek
žiūri, nes kaip gi kitaip šeimai pasakysi, kad jis neįdomus ir nutrauksi tą jų
spoksojimą į nieką. Gerai, pripažinkime, kad filmo scenarijus turėjo mintį,
turėjo tam tikrą ir potekstę, tačiau visa režisūrinė realizacija klišių durtinys,
todėl filmas subliūkšta kaip mielių pyragas. Visgi filmas, mano supratimu, tikrai
nieko gero...
Mano
įvertinimas: 3/10
IMDb:5.8
Jūsų
Maištinga Siela
žymės:
2018,
3/10,
Charlie Shotwell,
Ciarán Foy,
fantastinis,
filmas,
Kelly Reilly,
Lili Taylor,
Max Martini,
Netflix,
Sadie Sink,
siaubo
2019 m. spalio 26 d., šeštadienis
Užsisakykite:
Pranešimai (Atom)






