2013 m. liepos 4 d., ketvirtadienis

Dalgai. Dalgų kaimas. Pasivaikščiojimas po apylinkes. Nuotraukos



Sveiki,

Nutariau pasivaikščioti po Žemaitijos apylinkes ir pasidairyti po mano senelių žemes. Dalgų kaimas yra žinomas nuo seno. Čia kadaise, kaip mano senelis teigia, gyvavo net 45 (ir daugiau) sodybų, kurie turėjo savus ūkius, dirbo dvarui, o sovietams užslinkus, ėmė dirbti kolūkiui. Būtent sovietmečiu sodybos ėmė pamažu nykti, gyventojai ėmė kraustytis į miestus ar gatvinius kaimus, o pavieniai namai pamažu ėmė trešti ir smegti į žemę. Daugelis savo sodybas nuardė, o medžiagas panaudojo vietoj malkų arba naujos vietos reikmėms. 

Taip nutiko ir su mano seneliais. Jie persikėlė gyventi į gretimą kaimą – Pajomantį, o Dalguose esančią didžiulę „dviejų galų“, taip ji buvo vadinama“ su daugybe kambarių, priemenių ir kamarų trobą nugriovė, šulinį užstūmė buldozeris, ūkinius pastatus su laiku taip pat nugriovė. Toj vietoj liko tik senas ąžuolas ir didžiuliai akmenys apie jį. Nei didžiulio obelų sodo, nei dar kažko, nieko nebeliko, tik silosas savo nuosavam ūkiui.

Šiuo metu nedaug gyventojų Dalguose, naujų sodybų kažin ar beatsiras. Gyvena senbuviai ir jų pasilikę, niekur neišvykę vaikai, plėtojantys ūkį. Šis kaimas žinomas nuo seno, kaip teigia Tarybų Lietuvos enciklopedija, kaimas datuojamas V-VII šios eros amžiuje. Dalgai turi garsius pilkapius, tačiau didesnių tyrimų laisvoje ir nepriklausomoje Lietuvoje niekas taip ir neatliko. Būtų sunku kažką kasinėti ir atlikti, kai laukus smarkiai koregavo tuometiniai buvę ūkiai ir melioracija. 

Šiandien vaikštau po Dalgų kaimą ir dairausi senuose prisiminimuose. Kai buvau mažas, čia mane atsiveždavo seneliai, kurie dirbdavo lauko darbus. Nedaug kas pasikeitė per 15 metų, bet geriau patys pasižiūrėkime mano foto reportažą:



Dalgų kaimo pakelės gluosnis.


Sodybos.


Pievos. Kas žino, gal čia taip pat kažkada buvo sodybos.


Dar išlikusi Dalgų ferma nuo kolchozo laikų.


Dalgų sodyba.


Šienujamos ganyklos.


Kelias į Pajomantį.


Dabartinis Dalgų centras.


Pievos.


Dalgai – kaimas, įsikūręs Rietavo savivaldybėje, Žemaitijoje, netoli Tverų, o iš jo matyti ir tolumoje esančios Laukuvos bažnyčios bei vandentiekio bokštai. Nors rašytiniuose šaltiniuose kaimas minimas jau nuo 1565 metų, dauguma informacijos apie jo istoriją yra susijusi su demografiniais pokyčiais. Deja, nepavyko rasti duomenų apie žymius žmones, kilusius iš Dalgų, ar detalių apie kokių nors reikšmingų įvykių istoriją, tačiau archeologiniai radiniai byloja apie seną vietovės praeitį. Kaimo pakraštyje yra V–VII a. senkapiai – tai vertingas istorijos paminklas, liudijantis, kad šioje vietoje žmonės gyveno dar gilioje senovėje. 2021 m. duomenimis, kaime gyveno 19 žmonių, o didžiausią gyventojų skaičių Dalgai pasiekė 1902 m., kai čia gyveno 285 asmenys.



Centras.


Gražiai sutvarkyta sodyba.


Šienapjūtė.


Šienapjūtė.


Pagrindinis Dalgų kaimo kelias.


Sodyba.


Sodyba.


Dalgų pakelės.


Sodyba.


Dalgų ferma.


Akmenys surinkti iš pievų ir daržų.


Sušienauta į rulonus.


Medžiai išduoda, jog čia būta kažkada sodybos.




Tolumoje matosi senieji Dalgų pilkapiai.


Centras.


Sodyba.


Gandralizdis.


Dar viena dalgų ferma.





Yra daugmaž 2023-2024 metais nufilmuotas Dalgų kaimo turas.



Jūsų Maištinga Siela

Filmas: "Vagišiai" / "Snatch"




Sveiki visi,

„Lok, šauk arba šauk“ režisierius Guy Ritchie mėgsta kurti kruvinus ir stilingus detektyvus, negailėdamas cinizmo. Toks jo filmas ir „Vagišiai“ (Snatch) (2000), kuris patiks Tarantiniško kino mėgėjams. Taip, tai vienas iš purvinų, bet žavių filmų, kur kraujas ir ciniškas brutalumas, baimingi ir bebaimiai gangsteriai vagiliauja gaujomis ir skerdžia vieni kitus dėl prabangių grobių. Filmas gan senas, tačiau jis puikiai, mano galva, „sulįs“ kino fanatikams.

Filmas pilnas vienų ryškiausių Holivudo žvaigždžių – Brad Pitt, Benicio Del Toro, Vinnie Jones, Jason Statham ir kt., kurie savo charizmatiškais personažais, kurie iš esmės tikrai primena Tarantino herojus, užpildo filmą familiariu lėbavimu, neatsakingumu, žioplumu, kvailumu, aistromis, gudrumu ir kitais niuansais, kurie žavi savo makabriškais gestais. Išties filmas patiko, nes jis lengvai įtemptas, tačiau neprastas, o nufilmuoti kadrai – stilingi, įtaigūs ir savotiškai žavūs. Tačiau galbūt buvau ne „ta koja iš lovos išlipęs“, tačiau su šiuo filmu nepatyriau „orgazmo“, kurio galbūt norėjosi. Galbūt kitu laiku, momentu ir pagal nuotaiką šis filmas būtų tikra plakta grietinėlė su braškėmis, o dabar sužiūrėjau tokiu žvilgsniu, jog jis būtų eilinis kriminalinis filmukas, kuris labai greitai pasimiršta.

Pagal IMDb reitingą filmas įeina į 250 geriausiųjų topą pagal internautų reitingą, nors kino kritikai truputį ir pagailėjo geresnio žodžio, tikriausiai lygindami filmą su ankstesniais režisieriaus darbais. Manau, kad filmas tikrai padarys įspūdį ir daugeliui patiks, bet, sakau, jis man gan nykiai susižiūrėjo. Smagu, kad komedija taip puikiai dera su skerdynėmis, tai sukuria „Adamsų šeimynėlės“ efektą, kuris visiškai nesitapatina su mums suvokiama realybe. Įdomiausia, ką sužinojau šiame filme yra tai, kad kiaulės po dviejų badavimo dienų mielai sušlamščia visus žmogaus palaikus, sutrupindamos savo galingais dantimis kaulus. 

Mano įvertinimas: 7/10
Kritikų vidurkis: 55/100
IMDb: 8.3


Jūsų Maištinga Siela

2013 m. liepos 3 d., trečiadienis

Filmas: "Kinų kvartalas" / "Chinatown"




Sveiki visi,

Su lenkų kilmės režisieriumi Roman Polanski draugavau jau ne kartą, paskutinįkart tikriausiai mačiau jo „Kivirčą“, kuris man patiko, tad nusprendžiau pabraidyti giliau po jo vandenis ir pasižiūrėti jo ko gero vieną geriausių darbų – „Kinų kvartalas“ (Chinatown) (1974), kuriame pasirodo to meto pirmo ryškumo žvaigždės Jack Nicholson ir Faye Dunaway .

Labai trumpai apibūdinant įspūdžius, galiu pasakyti, kad filmas yra atplaukęs iš pačios klasikos. Ilgas, svarus ir siužetiškai įmantrus detektyvas su trilerio priemaišomis. Daug paslapčių, daug neaiškumų ir spėlionių, štai taip būtų galima apibūdinti scenarijų, už kurį Polankis gavo „Oskarą“. Ir visgi, pirmoji filmo valanda slinko man pakankamai sunkokai, norėjosi didesnių „kabliukų“ byloje, buvo daug neaiškumo, kažkoks užtęsimas, personažo draikymasis į šonus šiek tiek netgi prailgo, tačiau kai Nicholsonas ir Dunaway sugulė į lovą, tada prasidėjo „visos linksmybės“ ir labiau įsijaučiau į detektyvą. Aišku, nufilmuota su dvasia, pats siužetas tuo metu turėjo šiek tiek šokiruoti etatinius filmo žiūrovus, bet žvelgiant iš šių dienų, tai filmas klasika, kuris patiks retrospektyvos gerbėjams, kurie dievina senuosius filmus, aktorius, alpsta dėl nespalvotų ar pastelinių filmo spalvų. 

Šiaip, kad filmas patiko, supratau tik jam pasibaigus, kylant kamerai į viršų Kinų kvartale, kai gatvė tuštėja, herojai eina namo, šiaušiasi vėjas nuolat augančiame Los Angele... Pajutau po viso filmo tokią nostalgiją, kad, rodos, žiūrėjau jį visą dieną ir tik dabar pasibaigė visas serialas. Užtęstinumo jausmas tapo ilgesio jausmu. Žinoma, dievinu Jack‘ą Nicholsoną. Kitiems patinka Robertas Deniro, Dustinas Hoffmanas, o jie man per grubūs, netašyti, pernelyg kažkokie familiariai atsipalaidavę, nors juos visi dievina, o štai Jack Nicholsonas, mano akimis, yra tikrasis genijus. Net nustebau, kad jis dirbo su „Pianisto“ režisieriumi Polanskiu. Faye Dunaway vėlgi savo eros mega žvaigždė, po šio filmo labai užsimaniau pasižiūrėti „Boni ir Klaidas“, kad galėčiau visiškai tapti uzurpuotu jos būvimu kine ir energetika.

Šiaip sveikintinas filmas. Kančios buvo vertos. Dievinu, kai po filmo lieka ilgesys ir norisi sakyti – „sustok, akimirka, žavinga!“

Mano įvertinimas: 8.5/10
Kritikų vidurkis: 86/100
IMDb: 8.3


Jūsų Maištinga Siela

Filmas: "Mes. Tikime meile" / "W.E."




Sveiki visi,

Madonna stato filmą – tai tikriausiai didesnis altorius nei pats filmas ir jo turinys – (Mes. Tikime meile) (W.E.) (2011), kuris nusidriekė per visas šio filmo recenzijas. Daugelis nepagailėjo kandžių žodžių aktorei, dainininkei ir atlikėjai, tokių kaip – „tegul ji sau dainuoja, bet tik nebekuria filmų“. Toks kirtis Madonnai atėjo ne tik iš žiūrovų pusės, bet ir kino kritikų, kurie praktiškai sudarkė ir sumaišė su žemėmis. Šis filmas tapo visose rodytose šalyse komerciškai nesėkmingas...

...šitas liūdnas gaidas noriu nutraukti, kadangi pagirsiu šįkart „Madonnos filmą“, kitaip jo ir nepavadinsi. Pamirškime Madonną ir pažiūrėkime į filmą iš kitos pusės, kaip į meno kūrinį. Sakyčiau, kad filmas vykęs. Juosta labai stilinga, žaviai sunarplioti laikai, istoriškai svarbios britų karališkos figūros su dabartyje gyvenančia moterimi, kuri patiria santuokos krizę ir išgyvena analogiškas jausenas, kurias patyrė kažkada karaliaus Edvardo nekilminga mylimoji. Superiniai aktoriai! Smagu juostoje pamatyti Abbie Cornish, mano mėgstama britų aktorė iš „Septynių psichopatų“, „Deganti žvaigždė“, „Kendė“ ir kt. O ką jau pasakyti apie labai sužavėjusią Andrea Risebourough? Vyrams visgi šiame filme nelemta dominuoti, tad jų personažai, nors ir daug lemia moterų gyvenime, šis filmas visgi labiau moteriškas, kaip daugelis ir pabrėžia. Toli, labai toli tiek siužetu, tiek išraiškomis nuo filmo „Karalius kalba“. Šis filmas tarsi visai kita medalio pusė, paliečianti Anglijos monarchų XX amžiaus istoriją. 

Žavus muzikos garso takelis – smuikas ir violončelės, stilingai griežtas, bet kartu ir švelnus filmas. Filmo mintis labai aiški – ką tenka paaukoti vardan meilės? Kol visų akys krypsta į vyriją, kilmingą karalių, moteris tebūna tik prielipa, visa ko kalčiausia. Filmas svarsto aukų ir pasiaukojimo matą, dydžius ir visuomenės požiūrį į lyčių lygiateisiškumą ir moralės pamatus, o kartu vaizduoja šeimos griūtį šiuolaikinėje kultūroje. Iš pradžių filmas pasirodė per skystas, nes pernelyg daug šokinėjo laikuose, tačiau prie to greitai pripratau, tai tarsi durys, kurios nuolat veriamos iš XX amžiaus pirmos pusės į XX amžiaus pabaigą – pirmyn ir atgal. Šis pasivaikščiojimas buvo ganėtinai įtraukiantis. Nesutinku su daugelio nuomone, kad filmas nevykęs, jis vykęs ir su šiokia tokia dvasia.

Mano įvertinimas: 8/10
Kritikų vidurkis: 37/100
IMDb: 6.2



Jūsų Maištinga Siela

Šios dienos daina: Miley Cyrus "We Can't Stop"



Sveiki visi,

Šiandien šios dienos dainos rubrikoje svečiuojasi amerikiečių jaunosios kartos pop atlikėja Miley Cyrus, daugeliui ilgą laiką nekenčiama ir kartu dievinama už vaidmenį TV seriale „Hana Montana“. Šiuo metu atlikėja kaip įmanydama kratosi mielos merginos įvaizdžio ir Hanos Montanos šešėlio ir visaip stengiasi įrodyti, kad pagaliau suaugo ir ketina užkariauti pop muzikos sceną ir prisijungti prie pop dievaičių. Nežinau, kaip jums, bet mano akimis, M. Cyrus sunkokai sekasi patikti, žmonės prieš ją akivaizdžiai nusistatę kaip ir prieš kanadietį J. Bieber.

Prieš maždaug mėnesį pasirodė pirmasis M. Cyrus trečio studijinio albumo singlas „We Can‘t Stop“ (Mes negalim sustoti (sustabdyti)), kuris labai skiriasi nuo ankstesnių M. Cyrus atliekamų kūrinių. Man asmeniškai RandB, pop ir dance dainos mišinys skamba užvedančiai ir, manau, kad Cyrus muzikiniai eksperimentai tuo nesibaigs, juolab, kad mūsų visų laukia naujasis jos albumas, kuris turėtų skambėti ir atrodyti itin prieštaringai. Dainininkė ir aktorė nusirėžė savo ilgas garbanas ir, kaip aš jau pajuokavau socialiniame tinklapyje, šiek tiek supanašėjo su Neringa Venckiene. Muzikine prasme, manau, kad singlas tikrai vykęs, nors internautai spėjo jau sumaitoti ir išpeikti naujo singlo vaizdo klipą, kuris, mano akimis, šiek tiek preciziškas, norėta vėlgi kažko neįprasto, įmantraus, netgi Lady Gagiško, tačiau išėjo vidurinis, mano akimis nelabai vykęs klipas, tačiau daina, bent jau man, jau kelias dienas skamba mano galvoje. Su tuo ir sveikinu iki tol nelabai mano pastebėtą Miley Cyrus.

O singlas „We Can‘t Stop“ pirmiausia, kas nežino, buvo parašyta Rihannai. Daina sulaukė įvairių kritikų reakcijos, bet daugelis dainą apibūdino kaip „keistą“. Pvz. Rolling Stone, vertindamas dainą, davė 2 žvaigždutes iš 5 ir pažymėjo, kad Cyrus norėjo prasiveržti į klubinę erdvę, tačiau ši daina ne itin tinka tokiems žygiams. Daina, kad ir labai kritikuojama, iTunes pardavimuose tapo net 30 šalių diagramos viršūnėje, Billbord pasiekė 5 vietą tarp Hot (Karštųjų singlų). Šiuo metu vaizdo įrašas, kurį kritikai apibūdino kaip Christinos Aguileros „Dirrty“ ir Lady Gaga „Just dance“ klipų mišinį, yra vienas labiausiai aptarinėjamų objektų „YouTube“ kanale. Pasižiūrėkime ir pasiklausykime:


Jūsų Maištinga Siela