2012 m. liepos 31 d., antradienis

Knyga: Nino Ricci "Šventųjų gyvenimai" / The Book: Nono Ricci "Lives of the Saints"


Sveiki visi,

Šiandien noriu pristatyti knygą, kurią pradėjau labai seniai skaityti, bet niekaip neužbaigdavau. Tai italų rašytojo Nino Ricci „Šventųjų gyvenimai“ (Nino Ricci „Lives og the Saints“). Gal pradėsiu nuo itin mane sudominusio aprašymo knygos kitoje pusėje: „“Šventųjų gyvenimai“ (1990), pirmasis Nino Ricci romanas, staiga tapęs bestseleriu, iškart pelnė tokias prestižines premijas kaip Bressani Prize, Smith Books ir Books in Canada premiją už pirmą romaną ir Kanados pagrindinę – Generalgubernatoriaus – literatūrinę premiją. Romanas buvo išleistas dideliais tiražais JAV ir Anglijoje, išėjo švedų, prancūzų, ispanų, italų, vokiečių, danų ir olandų kalbomis, kai kur netgi kitokiais, labiau intriguojančiais pavadinimais, pavyzdžiui, Prancūzijoje – „Mėlynos akys ir gyvatė“. „Šventųjų gyvenimai“ yra autoriaus sumanytos trilogijos pirmoji knyga. 1991 metais pasirodė antroji trilogijos knyga „In a Glass House“, o šiuo metu autorius baigia trečiąją, jo žodžiais, pačią sudėtingiausią. Apie romaną puikiai atsiliepė Amerikosžemyno spauda. Kanados pagrindinis laikraštis „The Goble and Mail“ pavadino jį „romanistikos perlu“, New York Times – „gilaus turinio ir nepaprastos meninės įtaigos kūriniu“, o vienas žymiausių kanadiečių rašytojų Timothy Findley pareiškė, jog „Nino Ricci :Šventųjų gyvenimai“ – nuostabaus grožio ir įspūdingo talento romanas. Nino Ricci priskiriu prie tokių autorių kaip Bruce Chatwin, Michael Ondaatje ir Flannery O‘Connor. Geriausio jo kūrybos įvertinimo nerandu.“ Gimės 1959 m. Kanadoje, tiek savo gyvenimu, tiek kilme Nino Ricci priklauso ypatingai italų kanadiečių rašytojų kartai, savo kūryba Šiaurės Amerikos kultūron įsiliejusiai gimtojo krašto kaitros, - turin galvoje, jog Kanada priglaudė ir priglaudžia nemaža intelektualų iš kitų kontinentų, ši simbiozė itin savita daugeliui kanadiečių rašytojų, vienaip ar kitaip „importavusių“ savo šalies literatūros tradicijas.“

Na, išties labai jaudinantis ir įdomus aprašas romano „Šventųjų gyvenimai“ kitoje viršelio pusėje, kurią išleido „Tyto Alba“ 1997 – aisis „Geriausios XX a. pabaigos knygos“ serijoje. Knyga, mano galva, jau „nebejauna“, tikriausiai retai kam į rankas beįkrentanti, tačiau vis tiek nusprendžiau ją perskaityti. Iš esmės galiu sutikti su pasakymu, kad knyga intriguojanti, turi savo įdomią ir įtikinamą raišką. Siužetas mus nukelia į po karo atsigaunančios Italijos provinciją, kur žmonės labai religingi ir kartu prietaringi. Viskas pasakojama mažamečio berniuko akimis, todėl pasaulis atrodo mįslingas, nesuprantamas, bet intuityviai nuspėjamas. Daugelis dalykų neįvardijama, kadangi berniukas tiesiog neturi savivokos ir tam tikro žodyno, manau, tai duoda didelės dozės įtaigumo. Nepasakyčiau, kad knyga šedevras, intriguojantis ne tik siužetas, bet ir kultūrinis ir istorinis kontekstas, logika, dinamika išlaikyta tobulai, tačiau pagal struktūrą, pasakojimo pobūdį, romaną priskirčiau tradiciniam romano tipažui, kuris atsirado XIX amžiaus pabaigoje XX amžiaus pradžioje. Tekste daug subtilių religinių – kultūrinių niuansų, stiprus ir įtaigūs motinos ir senelio portretai, jaučiamas visuomeninis spaudimas ir nuolatinė vidinė baimė.

Manau, kad knyga daugiau ar mažiau patiks klasikinės literatūros tyrinėtojui, neaplenkiant ir modernumo, kuris visgi apčiuopiamas per teksto plotmę. Man knyga visai patiko, skaitėsi greitai, lengvai, nepasakyčiau, kad labai „užsiboksavau‘, tačiau kažko sukrečiančio, ko labai norėjosi, nepatyriau, gal ir teisingai padarė autorius, jog vedžiojęs ilgai už nosies vis tiek kūrinį sukalė savaip. Įdomu, ar sekančiose knygose, jis pasakoja tų pačių personažų likimus...

Jūsų Maištinga Siela,
Man galite parašyti: cirkininkas@gmail.com  

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą