2026 m. kovo 8 d., sekmadienis

Žemėlapis: Artimieji Rytai, arabai, populiacija, gyventojų skaičius, Izraelis, Iranas, Irakas, Egiptas, Dubajai ir kt.

 

Sveiki, skaitytojai!

 

Pateiktoje nuotraukoje matomas grafinis Artimųjų Rytų regiono žemėlapis, kuriame skirtingomis žalios spalvos gamomis išskirtos valstybės ir nurodytas jų gyventojų skaičius. Šis vizualinis įrankis leidžia greitai įvertinti demografinę situaciją šiame geopolitiškai svarbiame pasaulio taške, naudojant spalvinį kodavimą: kuo tamsesnė spalva, tuo didesnė šalies populiacija. Žemėlapis apima platų arealą nuo Turkijos šiaurėje iki Jemeno pietuose bei nuo Egipto vakaruose iki Irano rytuose.

 

Analizuojant skaičius, akivaizdžiai išsiskiria trys demografiniai milžinai, kurių populiacija viršija 80 milijonų. Didžiausią skaičių žemėlapyje matome Egipte, kur nurodoma net 112,7 milijono gyventojų. Jam iš paskos seka Iranas su 90 milijonų ir Turkija su 85,5 milijono gyventojų. Šios trys valstybės sudaro regiono demografinį branduolį, gerokai lenkdamos kitas kaimynes, pavyzdžiui, Saudo Arabiją (37 mln.), Iraką (38,5 mln.) ar Jemeną (34,4 mln.).

 

Mažesnės regiono šalys žemėlapyje nuspalvintos šviesesniais atspalviais, o jų skaičiai svyruoja nuo kelių iki keliolikos milijonų. Pavyzdžiui, Jordanijoje gyvena 11,3 mln., Azerbaidžane – 10,1 mln., o Izraelyje – 9,7 mln. žmonių. Pačios mažiausios populiacijos fiksuojamos tokiose valstybėse kaip Kataras (2,7 mln.), Kuveitas (4,3 mln.) ar Omanas (4,6 mln.). Vizualizacija padeda suprasti didžiulį kontrastą tarp tankiai apgyvendintų centrų ir mažesnių, dažnai turtingų naftos valstybių, kurių įtaka regione priklauso ne nuo žmonių skaičiaus, o nuo ekonominių išteklių.

 

Šio žemėlapio prasmė yra iliustruoti nevienalytį Artimųjų Rytų veidą per gyventojų skaičiaus prizmę. Tokie duomenys yra itin svarbūs vertinant regiono ekonominį potencialą, rinkos dydį, poreikį resursams bei galimą migracijos įtaką. Tamsiai žali plotai žymi valstybes, kurios dėl savo dydžio natūraliai pretenduoja į regiono lyderių vaidmenis, tačiau kartu susiduria su didžiausiais iššūkiais užtikrinant maisto, vandens ir socialinio saugumo poreikius savo gausioms bendruomenėms.

 

Maištinga Siela

2026 m. kovo 7 d., šeštadienis

No Name i Zauvijek moja: Muzički simbol jednog vremena

 

Grupa „No Name“ bila je jedan od najznačajnijih crnogorskih boy bendova, osnovana 2003. godine u Podgorici. Sastavljena od šest talentovanih mladića – Danijela Alibabića, Marka Prentića, Branka Nedovića, Dragoljuba Purlije, Bojana Jovovića i Filipa Miletića – grupa je brzo postala senzacija u regionu. Njihov stil bio je spoj modernog pop-rock zvuka i tradicionalnih balkanskih elemenata, što im je donijelo veliku bazu obožavatelja ne samo u Crnoj Gori, već i u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Politički kontekst u kojem se grupa pojavila bio je izuzetno složen. Godine 2005. i 2006., kada je grupa bila na vrhuncu, Državna zajednica Srbija i Crna Gora bila je pred raspadom. Izbor za predstavnika na Euroviziji, poznat kao „Evropesma“, postao je kulturno-političko ratište. Pobjeda grupe „No Name“ sa pjesmom „Zauvijek moja“ 2005. godine izazvala je kontroverze jer su crnogorski članovi žirija favorizovali svoje predstavnike, dok su srpski favoriti ostali bez bodova. Ovaj muzički sukob bio je jasan predznak referenduma o nezavisnosti koji se održao 2006. godine.

 

Uprkos tenzijama, pjesma „Zauvijek moja“ postala je apsolutni hit i van političkih okvira. To je grandiozna, etno-pop balada koja odiše duhom crnogorskog krša i Jadranskog mora. Pjesmu karakteriše prelijepa dionica na fruli, koja odmah stvara nostalgičnu i svečanu atmosferu. Tekst pjesme govori o vječnoj ljubavi i pripadnosti, a snažni vokali i harmonično pjevanje svih članova grupe učinili su je jednom od najljepših balada u istoriji regionalne pop muzike.

 

Na Euroviziji 2005. godine u Kijevu, grupa je ostvarila izvanredan uspjeh zauzevši visoko 7. mjesto. Njihov nastup bio je vizuelno impresivan, kombinujući modernu koreografiju sa elementima tradicionalnog plesa. Taj rezultat bio je dokaz da kvalitetna muzika može preći granice lokalnih sukoba. „Zauvijek moja“ je tada dobila status „modernog klasika“ Balkana, a publika širom Evrope prepoznala je emociju i autentičnost koju su ovi mladići iznijeli na scenu.

 

Za mnoge u Crnoj Gori, ova pjesma je postala nezvanična himna ponosa. Iako se grupa razišla 2008. godine, „Zauvijek moja“ se i danas, 2026. godine, redovno pušta na radiju, svadbama i državnim proslavama. Ona simbolizuje jedno specifično vrijeme i talenat generacije koja je uspjela da spoji tradiciju sa modernim pop zvukom. Čak i nakon dvije decenije, prve note frule izazivaju snažne emocije kod svih koji su pratili njihov put.

 

Danas se članovi grupe bave različitim poslovima, a Danijel Alibabić i Marko Prentić su nastavili uspješne solo karijere. Ipak, za većinu publike oni će uvijek ostati „momci iz No Name-a“ koji su otpjevali jednu od najljepših pjesama o vječnoj ljubavi. „Zauvijek moja“ ostaje trajni podsjetnik na snagu muzike koja, čak i u teškim vremenima, uspijeva da ujedini ljude kroz emociju i umjetnost.






 

[lyrics / žodžiai / tekst pjesme]

No Name - Zauvijek moja

 

Tamo, ljubavi, gdje zvone zvona

Ti æeš zauvijek bit' samo moja

Tamo gdje i rijeka ljubi more

Do zore

Zauvijek

Tamo visoko, za brda ona

Tamo gdje je stara kuæa moja

Tamo æu sa tobom, željo moja

Ostati

Tamo, ljubavi, gdje zvone zvona

Ti æeš zauvijek bit' samo moja

Tamo gdje i rijeka ljubi more

Do zore

Tamo visoko, za brda ona

Tamo gdje je stara kuæa moja

Tamo æu sa tobom, željo moja

Ostati

Ti si mi dušu ranila

Ljepotom me opila

Tamo, ljubavi, gdje zvone zvona

Ti æeš zauvijek bit' samo moja

Tamo gdje i rijeka ljubi more

Do zore

Tamo visoko, za brda ona

Tamo gdje je stara kuæa moja

Tamo æu sa tobom, željo moja

Ostati zauvijek

 

Maištinga Siela


Dienos daina: No Name – Zauvijek moja [žodžiai / lyrics / tekst pjesme]

 

Sveiki!

 

Tikrai, gyvenimas labai keistas dalykas. Šitos dainos, kai ją išgirdau prieš 20 metų, aš jos nei supratau, nei man ji patiko, nei norėjau suprasti, tačiau jau seniai ja norėjau pasidalyti, nes jos paklausau retsykiais per pastaruosius 10 metų. Visai ne dėl to, kad ji atstovavo „Eurovizijoje“ tuokart dar Serbijos ir Juodkalnijos bendrame kontekste, bet dėl puikių ir gilių balkaniškų etninių garsų ir atmosferos. Bet apie viską nuo pat pradžių...

 

Grupė „No Name“ buvo Juodkalnijos „boyband’as“ (iki šiol negaliu atsistebėti, kaip baisiai anuomet buvo kerpami vyrukai), kurį sudarė šeši jauni nariai: Danijelis Alibabičius, Markas Prentičius, Branko Nedovičius, Dragoljubas Purlija, Bojanas Jovovičius ir Filipas Miletičius. Grupė susikūrė 2003 m. dabartinėje Juodkalnijos sostinėje Podgoricoje ir greitai tapo populiari visame Balkanų regione dėl savo jaunatviškos energijos ir melodingų pop-rok stiliaus dainų. Tuo metu grupės nariams buvo nuo 18 iki 20 metų. Nors kolektyvas gyvavo palyginti trumpai (iki 2008 m.), jie spėjo palikti ryškų pėdsaką savo šalies muzikos istorijoje, ypač Juodkalnijai siekiant nepriklausomybės nuo Serbijos.

 

Daina „Zauvijek moja“ (liet. „Amžinai mano“) tapo istoriniu kūriniu, nes būtent su ja grupė laimėjo 2005 m. Serbijos ir Juodkalnijos nacionalinę atranką „Evropesma“. Kūrinys buvo įtrauktas į jų vėliau pasirodžiusį debiutinį albumą. Tai didinga, etniniais motyvais papildyta Balkanų baladė, kurios kompozicijoje girdimi tradiciniai instrumentai ir stiprios vokalinės harmonijos. Daina buvo sukurta kaip meilės laiškas, tačiau dėl tuo metu tvyrojusios politinės įtampos, daugelis jos žodžius interpretavo ir kaip patriotinį himną Juodkalnijai.

 

Kūrinio turinys pasakoja apie neblėstančią meilę ir ištikimybę – pažadą, kad asmuo (arba tėvynė) liks širdyje amžinai, nepaisant jokių sunkumų ar laiko tėkmės. Emocingas dainos atlikimas ir dramatiška kulminacija pavertė ją viena įsimintiniausių tų metų baladžių. Pasirodymas pasižymėjo tradicinių šokių elementais ir Juodkalnijos kultūros akcentais, kas suteikė pasirodymui papildomo svorio tarptautinėje scenoje.

 

„Zauvijek moja“ sulaukė milžiniško populiarumo visuose Balkanuose, o 2005 m. Kijeve vykusioje didžiojoje „Eurovizijoje“ daina užėmė aukštą 7-ąją vietą. Tai buvo vienas geriausių rezultatų bendrai Serbijos ir Juodkalnijos valstybių sąjungos istorijoje. Nors pergalę atrankoje temdė skandalas (Juodkalnijos žiuri neskyrė nė vieno balo Serbijos favoritams), pati daina tapo tikru hitu, kuris Juodkalnijoje iki šiol skamba svarbių švenčių ir renginių metu.

 

Šis kūrinys grupę „No Name“ pavertė nacionaliniais herojais ir atvėrė jiems duris į didžiausias regiono scenas. Nors grupė vėliau bandė sėkmę atrankose dar kartą, „Zauvijek moja“ išliko jų karjeros viršūne. 2026 m. kontekste, kai Balkanų muzika išgyvena dar vieną populiarumo bangą, ši daina vis dar vertinama kaip pavyzdinė „Balkanų baladė“, sugebėjusi sujungti tradiciją su moderniu pop skambesiu.

 

Net ir šiandien, išgirdę pirmąsias fleitos natas, juodkalniečiai pradeda dainuoti kartu, o dainos vaizdo klipas, kuriame užfiksuoti kvapą gniaužiantys Adrijos jūros pakrantės vaizdai, išlieka geriausia šalies reklama. Šiandien noriu pasidalyti keliomis versijomis: a) vaizdo klipas ir audio įrašas; b) eurovizinis pasirodymas; c) panemijos metu „trumpas sugrįžimas“ per vaizdo konferenciją; d) Slaven Knezović nepaprastai efektingu smuiko partijos koveriu.

 

Tiek vaizdo klipas, tiek smuiko partijoje nufilmuoti vaizdai man priminė nuostabią kelionę po Juodkalniją. Taip, esu šališkas ir turiu sentimentų. Daina atliekama juodkalnietiškai, kuri anksčiau buvo laikoma serbų ir kroatų kalbų mišiniu. Pasiklausykite.


Vaizdo klipas:



Pasirodymas "Eurovizijoje":



Pandeminio laikotarpio pasirodymas:



Slaven Korenovič smuiko pasirodymas:



 

[lyrics / žodžiai / tekst pjesme]

No Name - Zauvijek moja

 

Tamo, ljubavi, gdje zvone zvona

Ti æeš zauvijek bit' samo moja

Tamo gdje i rijeka ljubi more

Do zore

Zauvijek

Tamo visoko, za brda ona

Tamo gdje je stara kuæa moja

Tamo æu sa tobom, željo moja

Ostati

Tamo, ljubavi, gdje zvone zvona

Ti æeš zauvijek bit' samo moja

Tamo gdje i rijeka ljubi more

Do zore

Tamo visoko, za brda ona

Tamo gdje je stara kuæa moja

Tamo æu sa tobom, željo moja

Ostati

Ti si mi dušu ranila

Ljepotom me opila

Tamo, ljubavi, gdje zvone zvona

Ti æeš zauvijek bit' samo moja

Tamo gdje i rijeka ljubi more

Do zore

Tamo visoko, za brda ona

Tamo gdje je stara kuæa moja

Tamo æu sa tobom, željo moja

Ostati zauvijek

 

Maištinga Siela

Dienos daina: Reik – Noviembre Sin Ti [letra / žodžiai / lyrics]


Sveiki!

 

Tęsiu šio vakaro savo liūdnų dainų perklausas iš ankstyvosios paauglystės ir dalijuosi grupės „Reik“ gabaliuku. Dabar net pačiam įdomu, kuo tapo šie atlikėjai po kelerių dešimtmečių.

 

„Reik“ vienu metu buvo viena populiariausių Meksikos pop roko grupių, susikūrusi 2003 metais Meksikalyje. Grupę sudaro trys nariai: pagrindinis vokalistas Jesús Navarro, gitaristas Julio Ramírez ir akustine gitara bei pianinu grojantis Bibi Marín. Šiuo metu grupės nariams yra jau yra apie 39–42 metus. Per daugiau nei du dešimtmečius trunkančią karjerą „Reik“ evoliucionavo nuo romantiškų akustinių baladžių iki energingo „reggaeton“ ir „urban pop“ skambesio, tapdami daugkartiniais „Latin Grammy“ laimėtojais ir viena įtakingiausių lotynų muzikos grupių pasaulyje.

 

Daina „Noviembre Sin Ti“ (liet. „Lapkritis be tavęs“) yra įtraukta į jų debiutinį studijinį albumą paprastu pavadinimu „Reik“, išleistą 2005 metais. Šis kūrinys tapo grupės vizitine kortele ir padėjo jiems akimirksniu užkariauti ne tik Meksikos, bet ir visos Lotynų Amerikos bei JAV ispanakalbių rinką. Albumas sulaukė milžiniškos sėkmės, o ši daina įtvirtino „Reik“ kaip naująją romantiškos muzikos bangą, gebančią suderinti jaunatvišką maksimalizmą su giliu jausmingumu.

 

Kūrinio siužetas sukasi apie skausmingą išsiskyrimą ir tuštumą, kurią palieka mylimas žmogus. Lapkritis čia pasirinktas neatsitiktinai – tai rudens pabaigos, vėstančio oro ir pilkumos metas, kuris dainoje metaforiškai atspindi herojaus vidinę būseną. Tekstas pasakoja apie prisiminimus, kurie užplūsta kartu su šaltu vėju, ir apie bandymą susitaikyti su tuo, kad dar vienas mėnuo praeis vienatvėje, skaičiuojant dienas iki galimo susitikimo, kuris vis neįvyksta.

 

Ši daina tapo kultiniu hitu ir tikru „liūdnųjų dainų“ himnu visame ispankalbiame pasaulyje. Ji pasiekė aukščiausias vietas „Billboard Latin Pop Airplay“ sąrašuose ir tapo viena dažniausiai grojamų dainų radijo stotyse Meksikoje, Čilėje ir Kolumbijoje. „Noviembre Sin Ti“ populiarumas buvo toks didelis, kad net ir praėjus dvidešimčiai metų, kiekvieną lapkričio mėnesį socialiniuose tinkluose ši daina išgyvena naują susidomėjimo bangą, o gerbėjai dalijasi jos žodžiais kaip rudeninės melancholijos simboliu.

 

Net ir dabar, 2026-aisiais, „Reik“ koncertuose ši daina yra tas momentas, kai visa arena užsidega tūkstančiais švieselių ir dainuoja kiekvieną žodį kartu su grupe. Nors grupė vėliau eksperimentavo su kur kas modernesniais ritmais, būtent ši baladė išlieka jų kūrybos pamatu, primenančiu apie tyriausias pop muzikos emocijas. Kūrinio vaizdo klipas, kuriame nariai pasirodo dar visai jauni, šiandien vertinamas kaip nostalgiškas žvilgsnis į 2000-ųjų pradžios estetiką.

 

Taigi ši yra daugiau nei tik daina – tai ištisos kartos emocinis garso takelis, įrodantis, kad tikri jausmai neturi galiojimo laiko. Ji moko, kad skausmą galima paversti gražia muzika, kuri guodžia milijonus kitų, besijaučiančių panašiai. Šiuo metu YouTube kanale perklausos ir vaizdo klipo peržiūros artėja prie 500 milijonų, tad siūlau ir jums pasiklausyti, gal surezonuos.



 

[letra / žodžiai / lyrics]

Reik – Noviembre sin ti

 

La tarde se aleja, el cielo está gris

La noche aparece sin ti

Callado en la playa

Te lloro en silencio otra vez

Me ahoga esta pena, no puedo vivir

Las olas no me hablan de ti

Sentado en la arena

Escribo tu nombre otra vez

Porque te extraño desde aquel noviembre

Cuando soñamos juntos a querernos siempre

Me duele, este frío noviembre

Cuando las hojas caen a morir por siempre

Noviembre sin ti es sentir que la lluvia

Me dice llorando que todo acabó

Noviembre sin ti es pedirle a la luna

Que brille en la noche de mi corazón, otra vez

Otra vez (otra vez)

Quisiera decirte que quiero volver

Tu nombre va escrito en mi piel

Ya es de madrugada

Te sigo esperando otra vez

Porque te extraño desde aquel noviembre

Cuando soñamos juntos a querernos siempre

Me duele, este frío noviembre

Cuando las hojas caen a morir por siempre

Noviembre sin ti es sentir que la lluvia

Me dice llorando que todo acabó

Noviembre sin ti es pedirle a la luna

Que brille en la noche de mi corazón, otra vez

Otra vez (otra vez)

Noviembre sin ti es sentir que la lluvia

Me dice llorando que todo acabó

Noviembre sin ti es pedirle a la luna

Que brille en la noche de mi corazón, otra vez

Otra vez (otra vez)

 

Maištinga Siela

Dienos daina: Alex Ubago – A Gritos de Esperanza [letra / lyrics / žodžiai]

 

Sveiki,

 

Šį vakarą užplūdo romantika ir liūdnokos latino dainos iš vaikystės. Keliomis dainomis noriu pasidalyti, o viena iš jų – Alex Ubago balade.

 

Alexas Ubago (tikrasis vardas Álex Ubago Rodríguez) yra pakankamai žymus Ispanijos romantinės pop muzikos atlikėjų, gimęs 1981 m. sausio 29 d. Vitorijoje-Gasteise, Baskų krašte. Šiuo metu, kai rašau šias eilutes, jam yra 45-eri metai. Muzikinę karjerą pradėjęs dar ankstyvoje jaunystėje, jis išgarsėjo savo unikaliu, šiek tiek melancholišku balsu ir gebėjimu kurti itin jautrias balades, kuriose persipina pop ir švelnaus roko elementai. Per savo karjerą atlikėjas yra išleidęs daugybę studijinių albumų, pelnęs „Latin Grammy“ apdovanojimą ir įsitvirtinęs kaip vienas pagrindinių „romantinio pop“ (pop en español) atstovų pasaulyje.

 

Daina „A Gritos de Esperanza“ (liet. „Viliantis šaukiant“ arba „Vilties šauksmas“) yra vienas ryškiausių kūrinių iš debiutinio Alexo Ubago albumo „¿Qué pides tú?“, išleisto 2001 metais. Nors tuo metu atlikėjas buvo vos peržengęs dvidešimtmetį, ši daina pademonstravo neįtikėtiną brandą ir emocinį gylį, kurie tapo jo vizitine kortele. Albumas sulaukė milžiniškos sėkmės, o ši konkreti kompozicija tapo vienu iš pamatinių akmenų, padėjusių debiutiniam įrašui tapti devynis kartus platininiu Ispanijoje.

 

Kūrinio tekste pasakojama apie stiprų, beveik desperatišką ilgesį ir viltį susigrąžinti prarastą meilę. Dainos herojus išgyvena dvasinį skausmą, tačiau kartu jis tarsi šaukiasi šviesesnio rytojaus, prašydamas dar vienos galimybės jausmams pražysti. „A Gritos de Esperanza“ metaforiškai apibūdina būseną, kai žmogus yra pasiruošęs atiduoti viską, kad tik vėl pajustų tą ryšį, kuris jį darė laimingą, todėl daina rezonuoja su kiekvienu, kas bent kartą gyvenime patyrė nelaimingą meilę.

 

Ši daina tapo milžinišku hitu ne tik atlikėjo gimtojoje Ispanijoje, bet ir visoje Lotynų Amerikoje, ypač Meksikoje, Argentinoje bei Kolumbijoje. Ji ilgą laiką dominavo radijo stočių grojaraščiuose ir tapo viena iš dažniausiai dainuojamų karaokė klubuose visame ispankalbiame pasaulyje. Populiarumą lėmė ne tik jausmingas tekstas, bet ir paprasta, tačiau įsimintina melodija, kurią lydėjo nuoširdus ir paprastas muzikinis vaizdo klipas, pabrėžiantis atlikėjo natūralumą.

 

Net ir prabėgus daugiau nei dviem dešimtmečiams nuo išleidimo, „A Gritos de Esperanza“ išlieka viena labiausiai klausomų Alexo Ubago dainų skaitmeninėse platformose. Ji dažnai vadinama ispanų pop muzikos klasika, be kurios neapsieina nei vienas atlikėjo koncertas. 2021 m., minint kūrybinės veiklos dvidešimtmetį, Ubago išleido naują šios dainos versiją kartu su atlikėju Jesús Navarro iš grupės „Reik“, taip dar kartą įrodydamas kūrinio aktualumą naujoms kartoms.

 

Pasiklausykite abi versijas.


Pirminė 2001 metų versija:





2021 versija:




 

Alex Ubago – A Gritos de Esperanza

[letra / žodžiai / lyrics]

 

A pesar que la luna no brille, mañana

Me dará igual, pues sólo verte reír

Es lo que me hace feliz, mi alma

Y es verdad que una mirada distinta

O algún gesto más frío, se clava

En mi pecho, daga del desconcierto

Pero amor, ahí está la magia

 

Ahora que te veo, niña, ya te echo de menos

No imagino mis heridas si algún día te vas lejos

Querría ¿por esto?

 

Si preguntan por mí

No les digas dónde fuí

Que tu alma sea fuerte

Y cuando mires hacia el frente

No recuerdes todo lo que no te dí

 

Y es que quedan tantas cosas

Por contarte y que me cuentes

Tantos ratos y pasiones por vivir

A tu lado, oh, mi vida, a tu lado

 

Y ojalá, que nuestros ojos sí brillen, mañana

Y que tu voz siga pidiéndome a gritos amor

A gritos de esperanza

 

Ahora que te tengo no pienso perder el tiempo

Ni perderme por mi absurdo ego ni un solo momento

¿Se esfuma? ¿el miedo?

 

Si preguntan por mí

No les digas dónde fuí

Que tu alma sea fuerte

Y cuando mires hacia el frente

No recuerdes todo lo que no te dí

 

Que tu luz brille por siempre

Porque tú te lo mereces

Y perdona si algún día pretendí

Que no fueras, oh, tú misma

 

Y si preguntan por ti

Solo diré que te ví

En mis sueños una noche

Y solo sueño desde entonces

Para verme cada día junto a ti

 

Y es que quedan tantas cosas

Por contarte y que me cuentes

Tantos ratos y pasiones por vivir

A tu lado, oh, mi vida, a tu lado

 

Maištinga Siela

Vinilinė plokštelė: Bruno Mars – The Romantic [vinyl / LP] (2026)

 
Informacija apie albumą: Bruno Mars – The Romantic [vinyl / LP] (2026) 


Maištinga Siela