Rodomi pranešimai su žymėmis egzaminai. Rodyti visus pranešimus
Rodomi pranešimai su žymėmis egzaminai. Rodyti visus pranešimus

2025 m. liepos 9 d., trečiadienis

Šios dienos citata: Raminta Popovienė apie įtampą, egzamino rezultatus, pakeltą 10 balų kartelę

 

Sveiki,

 

„Labai gaila, kad mokiniams tenka protestuoti ir kad brandos egzaminų sesija nėra tokia, kokios norėtume – nekeliančios perteklinio nerimo ir įtampų.“ Raminta Popovienė

 

Vaikučiai, tik nereikia įtampos, mes patenkinsime jūsų norus, kiek norite už egzaminą? 70? 90? O gal 100? Bestuburė ministrė R. Popovienė ir visa ministerija sukūrė juokingą ir beprecedentę situaciją su abiturientais ir jų egzaminų rezultatais. Netobuloms ir gal net sugadintoms programoms kartelės nuleidžiamos visiems, t. y. net ir teletabis, kuris svajoja apie aukštąjį mokslą su tokiais rezultatais galės patekti į aukštąją. Supraskite, net beraštis gali valstybinį išlaikyti puikiausiais balais. Kai ministrė paskelbė apie pakoreguotus balus pridedant po 10 balų reitingai šios abiturientų kartos šoktelėjo kaip kraujospūdis. Ko vertas būsimas aukštasis mokslas ir mūsų šalies gimnazijos? Ogi nieko. Kitąmet kaip picerijoje – bus pagal pageidavimo koncertą: nesimokykite, o daugiau svajokite ir reikalaukite, o mes pridėsime tiek, kiek paprašysite pagal ašaras ir jūsų skundų kiekį. Štai tokia nusidegradavusios švietimo sistemos pagiringa retorika tarp eilučių. Tik nepykdykime mūsų abiturientų, jie mūsų premjerai būsimi. Na... Švietimas meluoja sau, meluoja vaikams ir moko, kad paverkus galima „išmušti“ net iš Kalėdų Senelio naują Ferrari. Amen.

 

Jūsų Maištinga Siela


2024 m. birželio 5 d., trečiadienis

NŠA paskelbė MBE (mokyklinio brandos egzamino) ir VBE (valstybinio egzamino) lietuvių egzamino rašinių temas

 

Taip, NŠA savo internetiniame puslapyje jau oficialiai dalijasi mokyklinio ir valstybinio egzaminų temomis. Kurią jūs būtumėt pasirinkę?

Maištinga Siela

2024 metų lietuvių kalbos brandos egzamino rašinių temos: kokiomis temomis rašė abiturientai?

 

Laba diena,

Šiandien, birželio 5 dieną, abiturientai laikė savo pirmąjį egzaminą ir jis buvo iš gimtosios kalbos. Kai jau įprasta, mokiniai turėjo rinktis vieną iš literatūrinio arba iš samprotavimo rašinio temą ir parašyti 500 žodžių rašinį. Pernai buvo daug pasipiktinimo dėl žemdirbiškosios kultūros, šiemet (kol kas) daugelis, atrodo, temomis patenkinti.

SAMPROTAVIMO RAŠINIO TEMOS:

1.Kaip vaizduotė veikia santykį su tikrove? (rekomenduojami autoriai – Maironis, Marius Ivaškevičius)



2. Kada prieinama prie kraštutinumų? (rekomenduojami autoriai – Vincas Krėvė, Marius Katiliškis)



LITERATŪRINIO RAŠINIO TEMOS:

1. Muzikos reikšmės literatūroje (rekomenduojami autoriai – Šatrijos Ragana, Henrikas Radauskas)



2. Intymumo vaizdavimas literatūroje (rekomenduojami autoriai – Juozas Tumas-Vaižgantas, Jurgis Kunčinas).



Jūsų Maištinga Siela

2020 m. gruodžio 10 d., ketvirtadienis

Šios dienos citata: Giedrė Kazlauskaitė apie lietuvių kalbos brandos egzamino esmę

 Sveiki,

 

Dar viena, man regis, gera Giedrės Kazlauskaitės citata, kuri įvardija mūsų lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminų (pseudo)politizuotą kartelę. Nors neretai egzaminų autoriai „įmeta“ dėl kvapo abstrakčias tolerancijos, laisvės ir kitas temas, kurias šabloniškai tenka „pagrįsti“ patriotizmą ir, pripažinkime, bukai pramokta giesmele apie meilę tėvynei, Lietuvai XX amžiaus literatūrų ištarmėmis. Žinoma, rašinyje galima prieštarauti, piktintis į valias, tačiau, kai remsiesi Maironiu, B. Sruoga ar kokia, Dieve mano, atgyvena, pačiu V.M.-Putinu, nepamiršk paminėti, kaip anie mylėjo Lietuvą, o kaip šiai kartai trūksta patriotiškumo, noro... mirti už tėvynę.

 

Tam tikra prasme koktu ir niūru, kad abiturientų egzaminus formuoja šimtmečiu pasenusių rašytojų legionas vien tam, kaip Darius Kuolys teigė, kad nebūtų užmiršti, kad klasėje sėdi berniukai, kuriuos reikia „paauklėti“ per literatūrą, kad jie nesumoteriškėtų. Kas čia per nesąmonė? Perskaičiau viename interviu ir net negalėjau patikėti, nes D. Kuolį gerbiu nuo mokyklos laikų, tačiau jo seksistinio pasisakymo nesuvirškinu iki šiolei.

 

Pavarčius 5-8 klasių vadovėlius ir pasižiūrėjus programas (turiu galvoje literatūrą), man daugmaž patinka ir tenkina įvairovė. Tekstų pačių pačiausių: nuo vyrų ir moterų rašytojų, verstinių, senovinių ir šiuolaikinių. Ypač 6 klasėje „Baltų lankų“ vadovėlyje, tačiau gimnazistinėms klasėms turinys vis dar diskutuotinas. Nepaisant visko, manau, kad pati svarbiausia brandos egzamino dalis turėtų būti ne pasirėmimas XX amžiaus literatų kūriniais ir „parodymas“, kad juos skaičiau, bei demonstravimas, kaip jų klišinėmis idėjomis „myliu ir suprantu“ pasaulį bei Lietuvą, o būtent unikalus, kūrybiškas jaunuolio mąstymas. Tačiau iš patirties žinau, kad vertinti mąstymą sunku, nors taip turėtų lyg ir būti, tačiau daugiau nei 50 procentų jaunuolių ne tik negeba mąstyti raštu pagal duotas temas, bet sunkiai sugeba užpildyti kelerius metus į dantis duodamą šabloną – tai liūdniausia ir tai ne mokytojų kaltė, tai nesimokymo, neskaitymo padarinys. Iš vienos pusės, jeigu atimsime egzamine įteisintą tipizavimą, žlugs daug prastų vidutiniokų – jie neišlaikys, o iš kitos – ar nereiktų pasakyti, kad laikas pradėti mąstyti ir galiausiai tegu neišlaiko, bet nustokime „gaminti“ kiborgus? Kurią poziciją jūs palaikote?

 

Jūsų Maištinga Siela