2025 m. gegužės 4 d., sekmadienis

Gegužės 4 diena – Latvijos nepriklausomybės diena / Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena

 

Sveiki,

Sveikinu Latviją ir visus latvius su jų Nepriklausomybės atkūrimo švente!

1990 m. gegužės 4 d. Latvijos Aukščiausioji Taryba priėmė istorinę deklaraciją „Dėl Latvijos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo“. Šiuo dokumentu buvo paskelbta, kad Latvija atkūrė savo nepriklausomybę, kurią neteko 1940 m. Sovietų Sąjungos įvykdytos aneksijos metu. Deklaracija rėmėsi 1922 m. Latvijos Konstitucija, kurią Aukščiausioji Taryba paskelbė vėl galiojančia visoje šalies teritorijoje.

Šis žingsnis buvo labai svarbus ir simbolinis, žymėjęs ilgą Latvijos tautos siekį atkurti savo valstybingumą. Deklaracija pabrėžė, kad Latvija de jure visą okupacijos laikotarpį išliko nepriklausoma valstybe, o 1940 m. įvykiai buvo neteisėti. Dokumente taip pat buvo numatytas pereinamasis laikotarpis, skirtas galutinai įtvirtinti nepriklausomybę ir sureguliuoti santykius su Sovietų Sąjunga, remiantis 1920 m. Rygos taikos sutartimi.

Nepriklausomybės atkūrimo deklaracijos priėmimas buvo reikšmingas įvykis, tačiau tai nebuvo galutinis taškas. Latvija dar turėjo įveikti nemažai iššūkių, siekdama tarptautinio pripažinimo ir visiškos nepriklausomybės. Šis žingsnis buvo glaudžiai susijęs su panašiais procesais Lietuvoje ir Estijoje, o Baltijos šalių vienybė, ypač pademonstruota įspūdingame „Baltijos kelyje“ 1989 m., turėjo didelę reikšmę siekiant šių tikslų.

**

1990 gada 4. maijā Latvijas Augstākā Padome pieņēma vēsturisko deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu". Ar šo dokumentu tika pasludināts, ka Latvija atjauno savu neatkarību, ko tā zaudēja 1940. gadā Padomju Savienības veiktās aneksijas rezultātā. Deklarācija balstījās uz 1922. gada Latvijas Satversmi, kuru Augstākā Padome pasludināja par atjaunotu spēkā visā valsts teritorijā.

Šis solis bija ļoti svarīgs un simbolisks, iezīmējot ilgu Latvijas tautas tieksmi atjaunot savu valstiskumu. Deklarācija uzsvēra, ka Latvija de jure visu okupācijas periodu palika neatkarīga valsts, un 1940. gada notikumi bija nelikumīgi. Dokumentā tika paredzēts arī pārejas periods, kura mērķis bija galīgi nostiprināt neatkarību un noregulēt attiecības ar Padomju Savienību, pamatojoties uz 1920. gada Rīgas miera līgumu.

Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšana bija nozīmīgs notikums, taču tas nebija galīgais punkts. Latvijai vēl bija jāpārvar daudzi izaicinājumi, lai panāktu starptautisku atzīšanu un pilnīgu neatkarību. Šis solis bija cieši saistīts ar līdzīgiem procesiem Lietuvā un Igaunijā, un Baltijas valstu vienotībai, īpaši demonstrētai iespaidīgajā "Baltijas ceļā" 1989. gadā, bija liela nozīme šo mērķu sasniegšanā.

Maištinga Siela / Dumpiniece Dvēsele


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą